Strona Główna · Wasze ogłoszenia · Forum · Szukaj · Dodaj ogłoszenie środa, Maj 27, 2015
Reklamy
Nawigacja
Odzyskaj podatek
Strona Główna
Wasze ogłoszenia
Artykuły
Forum
Szukaj

Dodaj ogłoszenie
Dodaj link
Dodaj artykuł


Pracownicy poszukiwani
Poszukują pracy


Mieszkanie
Telefony komórkowe
Koszty życia
Niemcy - meldunek
Pozwolenie na pobyt
Rynek pracy
Informacje ogólne
Święta i dni wolne
Ważne telefony
Ambasada i konsulaty
Własna firma
Krótkie info


Biuro tłumaczeń
Szkoła językowa
Produkcja stali w Niemczech
Polecamy
Reklamy.
Użytkowników Online
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 1,544
Najnowszy Użytkownik: IdealWork
Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Praca dla techników ...
Szukam pracy
Monter Instalacji i ...
MURARZ MALARZ MONTER
Szukam pracy.
Najciekawsze Tematy
MURARZ MALARZ MONTER [1]
POSZUKUJĘ PRACY W... [1]
Znajomość j. niem... [1]
czy ktoś zna firm... [1]
pielęgniarka/piel... [1]
Ostatnie Artykuły
meldowanie Gewerbe
Rynek pracy w Niemcz...
Ile możesz zarobić, ...
Praca nie dla wszyst...
Reklama +
Dodaj ogłoszenie

Reklamy...
Niemcy - mieszkanie
Szukanie mieszkania w Niemczech


Znalezienie mieszkania do wynajęcia w rozsądnej cenie w Niemczech może być trudne, w zależności od obszaru, w którym szukasz. Ten dział zawiera wiele informacji o niemieckim rynku nieruchomości, oraz rad i wskazówek o tym, jak się po nim poruszać by uniknąć przykrych niespodzianek.

Większość Niemców żyjących w miastach zajmuje typowe dla architektury miejskiej mieszkania i domy bliźniaki. Z powodu zniszczeń podczas dwóch wojen światowych, większość dzisiejszych zabudowań powstała po 1950 roku. Stare posiadłości (Altbau) były zwykle zbudowane przed 1914, jako, że w okresie międzywojennym niewiele budowano.

O czym trzeba pamiętać szukając mieszkania


Ceny mieszkań (zarówno do wynajęcia, jak i na sprzedaż) zależą od ich metrażu, mierzonego w metrach kwadratowych ( Quadratmeter - qm). Na poddaszach, w miejscach, gdzie wysokość do sufitu wynosi od metra do dwóch, liczy się jako 50 procent powierzchni, dlatego całość może się wydać w rzeczywistości dużo większa niż się spodziewałeś.

Kolejnym czynnikiem jest liczba pokoi czyli sypialni, pokoi dziennych i jadalni. Kuchnie, łazienki i toalety nie liczą się do ilości pokoi. Pół pokoju oznacza pomieszczenie zbyt małe, by je oddzielić drzwiami lub liczyć jako oddzielny pokój.

Mieszkania w Niemczech wynajmowane są jako nie umeblowane, częściowo umeblowane lub umeblowane. Najczęściej spotyka się te nie umeblowane i są dokładnie takie jak ich nazwa na to wskazuje, tzn. bez lamp, zasłon czy wyposażenia kuchennego. Dlatego przeprowadzka do twojego pierwszego niemieckiego mieszkania może być szokiem: w twoim zakresie leży nie tylko instalacja świetlna, ale również zakup i instalacja dosłownie wszystkiego począwszy od pralki, skończywszy na kuchennym zlewozmywaku. Jako, że sprzęty nie są najtańsze, musisz przewidzieć to w swoim budżecie. Wyposażona kuchnia zwykle jest wymieniona w ogłoszeniu.

Czy trudno jest znaleźć mieszkanie?


Mimo stałych wysiłków rządu aby zwiększyć liczbę mieszkań własnościowych, wynajem jest wciąż najpopularniejszy na rynku nieruchomości.

Rynek wynajmu jest w Niemczech ściśle regulowany przez prawo, które często stoi po stronie lokatorów. Niestety jest to sytuacja trudna dla właścicieli mieszkań, którzy chcą pozbyć się sprawiających problemy lub po prostu nie płacących lokatorów. Trudno więc się dziwić, że są oni bardzo ostrożni przy doborze swoich przyszłych lokatorów.

Mieszkania do wynajęcia w Niemczech różnią się bardzo ceną i dostępnością w zależności od miejsca. W dużych miastach, takich Hamburg, Monachium czy Kolonia, ceny mogą być bardzo wysokie. Często stanowią one nawet połowę pensji. Zwłaszcza rodzaj mieszkania, jakiego potrzebują obcokrajowcy, czyli co najmniej częściowo umeblowane, wynajmowane na dosyć krótki czas, może być bardzo drogi. Nie jest też łatwym znalezienie mieszkania dla dużej rodziny w rozsądnej cenie.

Porównanie cen wynajmu w danym mieście lub dzielnicy przedstawia tzw. tabela Mietspiegel, która zawiera listę cen dla każdej dzielnicy. W ten sposób można sprawdzić czy dana cena mieści się w normie czy jest nielegalnie zawyżona. Mietspiegel można znaleźć w urzędzie miasta lub w Mieterverein (stowarzyszenie lokatorów, zobacz nasz dział o umowach o wynajem). Jeśli cena wynajmu jest znacznie zawyżona, możesz szukać pomocy u prawnika lub w stowarzyszeniu lokatorów.

Popyt i dostępność mieszkań zmienia się w ciągu roku, zwłaszcza w miastach uniwersyteckich. Na początku semestru, czyli na przełomie marca i kwietnia oraz września i października popyt na mieszkania jest zwykle dużo większy.

Jak się przygotować na poszukiwanie mieszkania


Szukanie mieszkania w Niemczech może okazać się zajęciem czasochłonnym i frustrującym. Dlatego warto przeznaczyć na to sobie odpowiednia ilość czasu, by znaleźć to, czego naprawdę się szuka.

Najlepiej jest zacząć poszukiwania już przed wyjazdem, albo zaplanować sobie trochę czasu tylko na poszukiwanie. Jeśli chcesz zabrać ze sobą rodzinę, wygodniej dla nich byłoby przyjechać później, gdy już znajdziesz dla was odpowiednie lokum. Jeśli wybierasz się sam, najlepszym rozwiązaniem na początek jest hotel/pensjonat lub zostanie u przyjaciół czy znajomych.

Jeśli nie chcesz polegać wyłącznie na szczęściu powinieneś rozważyć kilka opcji szukania mieszkania. Najważniejsze jest by wiedzieć, czego się szuka, inaczej traci się czas. Najlepiej na początku zapoznać się z nowym otoczeniem, pochodzić, porozglądać się, zobaczyć jak działa komunikacja miejska, popytać innych o różne okolice.

Możliwe, że przyjeżdżając do Niemiec będziesz musiał zatrzymać się na parę tygodni lub miesięcy w jakimś tymczasowym lokum zanim wprowadzisz się do własnego mieszkania. Wiele hoteli, czy prywatnych kwater typu bed-and-breakfast daje duże zniżki na pobyty tygodniowe czy miesięczne.

Jest wiele sposobów szukania mieszkania. Jak zwykle w życiu bywa, im więcej jesteś gotów zapłacić (np. agencji nieruchomości), tym łatwiejsze będą twoje poszukiwania. Aby twoje poszukiwania były owocne, powinieneś znać kilka podstawowych niemieckich pojęć dotyczących wynajmu, zwłaszcza różnicę pomiędzy zimnym wynajmem ( Kaltmiete) i ciepłym wynajmem ( Warmmiete). Ten ostatni zawiera dodatkowe koszty takie jak wywóz śmieci, sprzątania, I czasami ciepłej wody I ogrzewania. By dowiedzieć się więcej odwiedź nasz dział kontrakty.

Duży wybór – duża konkurencja


Dużo ogłoszeń o mieszkania można znaleźć w lokalnych gazetach, zwykle w środy i wydaniu weekendowym.

Takie oferty można znaleźć w Kleinanzeigen (ogłoszenia drobne) i patrzeć na Immobilienteil (nieruchomości). A tam znajdziesz Vermietungen (mieszkania do wynajęcia) i Wohnangebote (mieszkania na sprzedaż).

Można też zajrzeć do wyspecjalizowanej niemieckiej prasy, zawierającej tylko ogłoszenia (jak np. Marktplatz, czy Annonce). W miastach uniwersyteckich, regularnie publikowane są darmowe gazety z ogłoszeniami o mieszkaniach ( jak również z innymi rzeczami na sprzedaż, których możesz potrzebować wprowadzając się do nowego lokum).

Rozszyfrowanie ogłoszeń może się czasem wydać zajęciem godnym zawodowego kryptologa. Opis typu: "4 ZKB , ZH, teilmöbl., 650 + NK, 2MM Kaut., Chiffre 100", nie jest łatwy do zrozumienia. Ten konkretny przykład znaczy, " do wynajęcia czteropokojowe mieszkanie z kuchnią, łazienką; centralne ogrzewanie, częściowo umeblowane, 650 Euro plus opłaty miesięcznie, dwumiesięczny depozyt, oferty do skrzynki nr 100" . Ale nie martw się, nauka rozszyfrowywania większości tych skrótów nie zajmie ci wiele czasu.

Ogłoszenia z nr telefonu lub z nr referencyjnym


Jeżeli ogłoszenie zawiera numer telefonu, powinieneś zadzwonić jak najszybciej się da (od 7.30 rano, jeśli nie wskazano inaczej) aby umówić się na spotkanie. Trzeba być świadomym, że ogłoszenie może za sobą pociągnąć co najmniej 100 telefonów. Właściciele czasami zbierają oferty, by później umówić się z kilkoma chętnymi naraz.

Jeżeli oferta zawiera numer referencyjny, musisz wysłać list do gazety z tym numerem. Wymaga to oczywiście trochę więcej zachodu, ale tym samym zwiększasz swoje szanse (nie wszystkim chce się to robić), więc może warto.

Ogłoszenia dają właściciele, agencje nieruchomości lub wynajmujący, którzy chcą się wyprowadzić przed końcem umowy i dlatego szukają kogoś na swoje miejsce (zobacz nasz dział umowy o wynajem). Osoba opuszczająca mieszkanie zwykle umieszcza w ogłoszeniu Nachmieter gesucht co jest dobrym sposobem na uniknięcie opłaty dla agencji nieruchomości. Jednakże, może również wymagać abyś odkupił od niego meble lub wyposażenie kuchni ( Abstand). Abstand jest może nawet lepszym rozwiązaniem, niż kupowanie samemu wszystkiego od nowa, o ile cena nie jest zbyt wygórowana.

Uważaj jednak, bo czasami osoby odstępujące mieszkanie, świadome trudnej sytuacji na rynku mieszkań i chcąc na tym zarobić, mogą żądać niebotycznie wysokich cen za zostawiane wyposażenie ( mimo, że lokator nie ma prawa do wyboru nowego Nachmieter, nie przekaże on po prostu twojej oferty właścicielowi, jeśli nie zapłacisz mu Abstand).

Słowa Immobilien lub RDM ( Ring Deutscher Makler) zawarte w ogłoszeniu wskazują, że zostało ono umieszczone przez agencję nieruchomości. To oznacza, że przy zawarciu umowy będziesz musiał uiścić opłatę. Dla szczegółowych informacji zobacz nasz dział agencje nieruchomości.

Umieszczanie własnego ogłoszenia


Można też samemu umieścić ogłoszenie w gazecie o tym, że szuka się mieszkania do wynajęcia. W czasie, kiedy popyt na mieszkania jest bardzo duży (np. październik w większych miastach uniwersyteckich), to raczej strata czasu i pieniędzy.

Niektóre gazety mają swoje strony internetowe gdzie można zamieścić ogłoszenie i znaleźć oferty, również te, które nie zdążyły się jeszcze ukazać w gazecie. W większych miastach dostępne są gazety specjalizujące się w ogłoszeniach o nieruchomościach. Jest też coraz więcej portali internetowych z ogłoszeniami o mieszkaniach. Niektóre z nich, jak www.studenten-wg.de oferują mieszkania i pokoje we wspólnie wynajmowanych mieszkaniach w całych Niemczech i dają ci również możliwość zamieszczenia takiego ogłoszenia za darmo.
Komentarze
andrzej dnia wrzesień 02 2008 00:59:10
bardzo ciekawy artykół, szczególni pomocny mi w obecnym czasie.
mam prośbę jeśli ktoś by wiedział o wolnym mieszkaniu - 2 pokoje, do wynajęcia w monachium to proszę dać znać na duzoan@wp.pl
remi dnia wrzesień 29 2008 15:35:01
poszukuje pokoju do wynajecia dla 2 osob we frankfurcie am main.pilnesmiley
robsoneczekkkk@o2.pl dnia październik 24 2008 22:37:56
Witam
poszukuje mieszkania lub pokoju w koloni.
Dziekuje i pozdrawiam
paoolinka dnia styczeń 18 2009 22:09:27
poszukuje mieszkania 2-3 pokoje dla 2 doroslych osob i jedengo dziecka w wieku 2 lat...w Brake lub Blumenthal moze byc tez w Oldenburgu...od zaraz jakby ktos cos wiedzial prosze o kontakt na emaila paoolinka9991@op.pl pozdrawiam i dziekuje
Oskar dnia luty 22 2009 20:18:04
Poszukuję mieszkania 1-pokój lub pokoju do wynajęcia w HAMBURGU...To jest bardzo pilne jeśli ktoś coś wie proszę o kontakt...e-mail----> justynkaktc@wp.pl smiley
rafal2005 dnia czerwiec 05 2010 21:25:22
Szukam mieszkania 2 pokoje tanio w Sahajm Jugen proszę o kontakt na meil mizerarafal@gmail.comsmiley
monika01-81 dnia listopad 01 2010 20:51:16
Poszukuje mieszkania 2 - pokojowego w Simmer koło Koblenz pilnie
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Po pracy
Holandia praca
www.holandia-praca.com
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Reklamy
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

mcieslak
13/02/2015 14:56
Witam, dam pracę w branży gastronomicznej w Niemczech. kontakt: cieslakm93@gmail.com

mcieslak
24/01/2015 23:21
witam, dam pracę w branży gastronomicznej w Niemczech! pozdrawiam

gigroup
08/01/2015 10:50
Kierowca kat. C – Wielka Brytania Gi Group jest międzynarodową agencją pracy, której głównym zadaniem jest oferowanie w pełni wykwalifikowanych pracowników tymczasowych. Jesteśmy liderem na ryn

smazik24
26/01/2014 16:00
Firma transportowa działająca od kilku lat na rynku krajowym i zagranicznym. Posiadająca bogate doświadczenie. Podejmie się transportu zagranicznego, krajowego różnego rodzaju towarów oraz przeprowadz

JOHANA
22/01/2014 18:03
KONTAKT 49 0 17 24 41 53 17 asiajohana@interia.pl

JOHANA
22/01/2014 18:00
KAMEN BERGKAMEN WERNE Witam poszukuję pracy jako opiekunka do dziecka lub pomoc domowa( robienie zakupów, sprzątanie). Mam 25 lat mieszkam w Bergkamen, język niemiecki średni komunikatywny.

nataliamyszka
17/01/2014 15:36
e80ad

wojciech
05/12/2013 23:11
Poszukuję pracy na terenie Niemiec , montowanie sztucznej trawy na boiskach i nie tylko . Poczta : wojciech491@wp.pl

wojciech
05/12/2013 23:10
Poszukuję pracy na terenie Niemiec w charakterze lakiernika przemysłowego lub pracownika fizycznego . Poczta : wojciech491@wp.pl

Damianeek
08/04/2012 11:01
DZIEŃ DOBRY! Mam 32 lata szukam pracy w zawodzie KIEROWCY, OPERATOR, MONTAŻ-PRODUKCJA,LUB WSZELKIE INNE OFERTY(W KRAJU I ZA GRANICA).Posiadam wykształcenie; mech. poj. sam.,prawo jazdy kat;B,C+E(95)

Archiwum
Reklamy..
Ankieta dla Użytkowników
Czy Niemcy szanują polskich pracowników?

TAK

NIE

Musisz się zalogować, żeby móc głosować w tej Ankiecie.
Copyright © 2007-2008 www.niemcy-praca.com
biuro rachunkowe rzeszów
Prowadzenie księgowości w małych firmach
Obsługa rachunkowości w zakładach pracy
buczynskig.wix.com
szkolenia bhp olsztyn
Wykłady z zakresu przepisów pożarowych
Doradztwo dla kadry kierowniczej firm
www.uslugi-bhp.info